Spoznaj projekt

Prečo tento projekt? No dôvodov je viac:

1. Noví šachoví nadšenci. Ich začlenenie sa do druťstiev býva čaasto problematické. Musia vytlačiť starých harcovníkov a nasadenie dvoch nováčikov môže priniesť vypadnutie družstva zo súťaže. A tak sa noví hráči objavujú v najnižších ligách, ktoré sú dosť často krčmového charakteru a do takého prostredia nepatria mladší hráči.

 

2. ELO. Čo to je? Číslo vyjadrujúce výkonnosť hráča. Tu sa hráči často viac sústredia na jedno číslo pri jeho mene a to pôsobí niekedy kontraproduktívne pre samotnú hru. Hrajme pre radosť, nevšímajme si ELO.

 

3. Poplatky. Mnoho hráčov si chce jednoducho zahrať, lebo šach ako hru milujú, a taktiež atmosféru pri nej. Toto v súčasnosti funguje tak, že hráč si zaplatí členské poplatky vo výške 10 euro (vraví sa o zvyšovaní) a potom ešte poplatok za zaradenie do danej ligy. Prichádzame s myšlienkou hrať bez registračného preukazu, bez poplatku za zaradenie sa do súťaže, ale aj bez očakávania nejakej finančnej výhry. Jednoducho, chceme sa šachom iba baviť.

 

4. Atmosféra v družstve. Súťaže sa hrajú ako 8-členné družstvá a často sa stáva, že á hráčov sa má problém na ligový zápas zísť. A toto nie je jediný faktor, ktorý chceme zmeniť. Druhým je, že hráči často v družstve nevytvárajú ozaj jednoliaty kolektív, kde každý člen je každému kamarátom a tešia sa, že víkendový deň strávia s nimi. Jednoducho hrajú, odohrajú a sú umiestnený v tabuľke. Tu prichádzame s myšlienkou 4-členného družstva šachových nadšencov. Pravdaže s kúsok väčšou súpiskou. V družstvách privítame veľkých, malých, dobrých, slabých. Ano aj dobrých šachistov. Budeme si vážiť, keď sa máme od koho učiť. A kto sa bojí, že tých super šachistov bude u nás veľa, tak toho ukľudníme - tým dobrým ide o ELO, o výsledky, často o sponzorov, hrajú často v 2-3 družstvách, preto hrať niekde, kde nezískajú ELO a stráviť takto aj posledný zvyšok svojich voľných dní bude asi pre nich menej zaujímavý. A tých čo aj napriek tomu medzi nás prídu radi privítame, lebo majú šach radi tak ako my a cítia sa dobre v skupine ľudí s rovnako pekným koníčkom. No a tí najleší zo svojich regiónoch budú reprezentovať svoje kluby, mestá v oficiálnych ligových súťažiach.

 

5. Atmosféra počas zápasu. Sme tvrdí odporcovia alkoholu. Ten do športu, a teda ani do šachu, nepatrí. Nepustíme medzi seba ľudí pod vplyvom alkoholu, ani tých čo prišli medzi nás a priniesli si takéto omamné látky. Našou predstavou je, že liga by sa hrala spôsobom, kde by sa u jedného hostiteľa stretli 4 družstvá, ktoré medzi sebou odohrajú všetky vzájomné zápasy. Keď hostiteľ pripraví hráčom nejaké tie párky a čajík, zdupľované podobnými šachovými nadšencami, tak ako ináč si predstaviť príjemný víkendový deň?

 

Takže zhrňme to:

hrajme pre radosť, bez poplatkou, v družstve otec so synom.